Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Okna dźwiękoszczelne

Kategorie: okna   montaż  
Zdjęcie Okna dźwiękoszczelne

Wybierając okna do własnego domu lub mieszkania, najczęściej koncentrujemy się na ich designie oraz izolacji termicznej. Jednak w dużych miastach i w budynkach usytuowanych przy ruchliwych drogach bądź trakcjach kolejowych bardzo istotny jest jeszcze jeden parametr - izolacyjność dźwiękowa stolarki okiennej. Na co zwrócić uwagę, wybierając okna dźwiękoszczelne?

Okna dźwiękoszczelne a tradycyjne okna

Zdolność okien do redukcji hałasu określa ich izolacyjność dźwiękowa. Parametr ten oznacza się symbolem Rw (C, Ctr), a jego wartość wyraża się w decybelach. Im wartość Rw (C, Ctr) jest wyższa, tym okna lepiej izolują hałas dobiegający z otoczenia. Zależność nie jest jednak wprost proporcjonalna, a więc nie można uznać, że dwa razy wyższa izolacja akustyczna sprawi, że dźwięki z zewnątrz będą słyszalne 2 razy słabiej.

Czym okna akustyczne różnią się od tradycyjnych okien? Kryterium nie jest jasne, ponieważ wszystko zależy od tego, jak duży hałas jest generowany w otoczeniu. Standardowe okna charakteryzują się izolacją akustyczną na poziomie około 30 dB. Czy taka wartość jest wystarczająca, aby tłumić mogący przeszkadzać domownikom hałas? Niekoniecznie. Sąsiedztwo ruchliwej ulicy bądź placu budowy sprawiają, że nawet przy zamkniętych oknach hałas będzie niepokoił domowników.

Przyjmuje się, że minimalna izolacja akustyczna w miejskiej przestrzeni to przynajmniej 35 dB, choć okna można określić jako dźwiękoszczelne dopiero od wartości 40 dB. Z kolei pełny komfort i tłumienie niepożądanych dźwięków można osiągnąć inwestując w okna o izolacji akustycznej wynoszącej około 45 dB. Taką normę spełnia bardzo wiele modeli okien dostępnych w ofercie Internorm, np. KF 520.

Jak skonstruowane są okna dźwiękochłonne?

O izolacji akustycznej okien decyduje bardzo wiele czynników, przede wszystkim ich budowa. Z tłumieniem hałasów lepiej radzą sobie modele wykonane z PCV lub drewna, opcjonalnie wyposażone w nakładki lub warstwy aluminiowe. Pasywne okna dźwiękoszczelne osiągają izolację akustyczną na poziomie 45 dB i wyższą ze względu na kilka stosowanych w nich rozwiązań. Należy do nich między innymi technologia I-tec Oszklenie, czyli klejenie szyby do ramy okiennej na całym jej obwodzie, to przy okazji poprawia izolację termiczną okien, a także ich bezpieczeństwo.

Generalnie lepiej z izolacją dźwięków radzą sobie okna 3 lub 4 szybowe. Dzieje się tak szczególnie w przypadku, gdy komory pomiędzy szybami są wypełnione specjalnymi gazami. Każda szyba powinna składać się z kilku grubych warstw szkła, jednak nie mogą one posiadać identycznej grubości. W takim przypadku może powstawać zjawisko rezonansu, które przyczyni się do wibracji i hałasu. Ponadto, szyby powinny charakteryzować się zróżnicowaną elastycznością.

Kiedy warto zdecydować się na okna akustyczne?

Czy okno dźwiękoszczelne to niezbędna inwestycja do każdego budynku? Nie zawsze. Jeśli dom leży na uboczu, a w ciągu najbliższych lat nic nie zapowiada, aby taki stan rzeczy miał się zmienić, okna dźwiękochłonne to raczej zbędny wydatek. Co innego, gdy wokół przebiega ruchliwa droga, tory kolejowe lub w sąsiedztwie znajduje się lotnisko. Wówczas okna wygłuszające to jedyny sposób, aby zapewnić domownikom niezbędny komfort. O okna z dobrą izolacją akustyczną powinni postarać się również rodzice małych dzieci. W przeciwnym razie ich pociechy będą miały kłopoty z zasypianiem.

Przeczytaj również nasz artykuł, w którym tłumaczymy, jak powinna wyglądać prawidłowa wymiana okien.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF