Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Montaż okien w warstwie ocieplenia – jak to działa?

Kategorie: okna   montaż   zabezpieczenia  
Zdjęcie Montaż okien w warstwie ocieplenia – jak to działa?

Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na wybudowanie domu pasywnego, który do minimum ogranicza straty ciepła. W takim budynku liczy się każdy szczegół pomagający oszczędzać energię. Oprócz wyboru pasywnych okien warto rozważyć także specyficzną metodę ich wstawiania - montaż w warstwie ocieplenia. Na czym polega to rozwiązanie? Dlaczego spotykamy je coraz częściej i jakie wynikają z niego korzyści?

Niekorzystne mostki termiczne

Zanim przejdziemy do omówienia charakterystyki montażu okien w warstwie ocieplenia, pochylmy się na chwilę nad kluczowym pojęciem mostków termicznych. W budownictwie tym terminem określamy obszar ściany, w której jednolity opór cieplny jest z jakiegoś powody przerwany. Typowym przykładem takiego zjawiska jest fragment ściany, w którym z jakiegoś powodu zastosowano cieńszą warstwę izolacyjną, a więc w tym obszarze straty ciepła wzrastają. Mostki termiczne powstają także w narożnikach budynków i oczywiście w nieprawidłowo zamontowanych oknach.

Montując okna, mamy do dyspozycji całą głębie otworu w ścianie, znacznie przekraczającą grubość ramy okiennej. Stąd pytanie: w którym miejscu montować ramy, by nie powstawały znaczne mostki termiczne? Aby uniknąć skraplania się pary wodnej na wewnętrznej stronie okna, jego ramy tradycyjnie wstawiano w zewnętrzne lico ściany. Właściciele nowobudowanych domów pasywnych mają jednak dodatkową opcję.

montaż okien w warstwie ocieplenia

Czym jest montaż okien w warstwie ocieplenia?

We współczesnych budownictwie bardzo często warstwa zewnętrznej izolacji cieplnej przekracza 20 cm grubości. Dzięki temu okna możemy zamontować niejako na zewnątrz wobec ściany budynku – czyli w warstwie ocieplenia. Jedną z korzyści stanowi korzystny efekt wizualny od zewnątrz  – ramy nie będą wówczas osadzone nienaturalnie głęboko, a ich powierzchnia będzie naturalnym przedłużeniem otaczającej ściany. Z kolei wewnątrz zyskujemy dodatkową powierzchnię parapetu. Przede wszystkim jednak montaż okien w warstwie ocieplenia zapobiega powstawaniu mostków termicznych i gdy jest prawidłowo przeprowadzony – zmniejsza starty ciepła.

Okna w warstwie ocieplenia - jak przebiega tego typu montaż?

Należy pamiętać, że taki rodzaj montażu wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Główne wyzwanie stanowi zapewnienie konstrukcji okna stabilności w tych mimo wszystko nietypowych warunkach. Jakie metody mocowania stosuje się najczęściej? Pierwotnym rozwiązaniem były specjalne konsole, które podpierały wysunięte, dość ciężkie okno. Obecnie stosuje się także inne metody proponowane przez producentów okien.

Dość popularne rozwiązanie stanowią specjalne kotwy, na których podtrzymywana jest rama okienna. Jeszcze bardziej nowoczesnym sposobem jest montaż okna w warstwie ocieplenia w specjalnych profilach wysuniętych na zewnątrz muru. Wspomniane profile są przyklejane do ściany za pomocą szybkowiążącego kleju. Ale to nie wystarcza. Zazwyczaj dodatkowo stosuje się także mechaniczne sposoby montażu. W tym celu korzysta się z wkrętów i dybli.

Niezależnie od wyboru rozwiązania technicznego, warto rozważyć montaż okna w warstwie ocieplenia. To metoda przynosząca długoterminowe oszczędności energii grzewczej, a pamiętajmy, że przed współczesnym budownictwem stawiane są coraz ściślejsze wymogi dotyczące pasywności budynków.

Więcej o montażu

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF