Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Drewno czy aluminium – jakie okna wybrać?

Kategorie: okna   design   zabezpieczenia  
Zdjęcie Drewno czy aluminium – jakie okna wybrać?

Chociaż wśród sprzedawanych w Polsce okien większość wykonana jest z PCV, na rynku dostępne są także inne możliwości. Chodzi o okna drewniane i okna aluminiowe. Oba rodzaje ram mają swoje zalety, ale nie są pozbawione wad. Jakie okna wybrać - aluminiowe czy drewniane? A może warto postawić na połączenie drewna i aluminium? Wiodący producenci nieprzypadkowo posiadają je w swojej ofercie.

Okna drewniane czy aluminiowe? Dowiedz się, jakie okna wybrać!

Największe zalety okien drewnianych

Drewno to surowiec, z którego wykonywano ramy okienne przez wieki. I dziś trudno wyobrazić sobie klasyczne wnętrza bez tego typu okien. A przecież wiele osób właśnie w taki sposób urządza domy i mieszkania. Drewniany parkiet, antyki, klasyczne meble i… okna z aluminium lub PCV? Taka stylizacja nie przejdzie, nawet wśród najbardziej zagorzałych zwolenników eklektyzmu. Drewno cenimy za naturalny wygląd, wyraźnie zaznaczone słoje, a nawet unikalny zapach.

Warto wiedzieć, że współczesne okna wykonane z drewna mogą stanowić doskonałą izolację termiczna i akustyczną. Pod względem utrzymania ciepła w domu sprawdzają się nawet nieco lepiej niż okna plastikowe PCV. Zwłaszcza, gdy są odpowiednio zamontowane w warstwie ocieplenia przy wykorzystaniu metody montażu warstwowego.

Czy okna z drewna mają również jakieś wady? Niestety tak. Chociaż okna drewniane są odporne na odkształcenia, znacznie gorzej radzą sobie z wilgocią, nawet mimo doskonałych zabezpieczeń. Dlatego deszcz nie obchodzi się z nimi łaskawie i po pewnym czasie musimy liczyć się z koniecznością ich wymiany.

Właściwości okien aluminiowych

Okna aluminiowe mają przeciwne właściwości. Warunki atmosferyczne w postaci deszczu i śniegu nie sprawiają im problemów, dzięki czemu ten rodzaj okien charakteryzuje się trwałością. Jeśli chodzi o walory estetyczne, okna aluminiowe również mają swoich zwolenników. Doskonale nadają się do dużych przeszkleń, jakie spotykamy coraz częściej we współczesnych, także mieszkalnych budynkach. Świetnie prezentują się w futurystycznych pomieszczeniach. Z kolei niezależnie od wystroju wnętrza, doskonale wyglądają od strony zewnętrznej w nowoczesnym budownictwie. Metal i szkło należą zresztą do jego cech charakterystycznych.

Dlaczego więc okna aluminiowe stanowią mało popularne rozwiązanie, a wielu producentów, w tym Internorm, nie posiada ich w swojej ofercie? Bo pomijając aspekty wizualne okna aluminiowe są bardzo niepraktyczne. Aluminium jest dobrym przewodnikiem ciepła i dźwięku, więc tego rodzaju okna nie sprawdzają się zwłaszcza w naszym klimacie. Straty energii są zbyt duże.

Efekt synergii, czyli doskonałe połączenie drewna i aluminium

Okna drewniane czy aluminiowe? Którą wersję wybrać? Istnieje sposób na połączenie zalet obu produktów. Chodzi oczywiście o okna drewniano-aluminiowe (okna drewniane z nakładką aluminiową), czyli okna przede wszystkim z drewna, w których metal jest obecny w postaci zewnętrznej nakładki. W ten sposób zachowujemy właściwości izolacyjne i wyjątkowy wygląd drewna, a jednocześnie korzystamy z ochrony przed wilgocią zapewnianą przez aluminium. W efekcie, w najlepszej klasy produktach zyskujemy ciepły współczynnik Uw charakterystyczny dla okien pasywnych i doskonałą izolację akustyczną, czego dowodem są choćby okna HF 310 z asortymentu firmy Internorm.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF