Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Co to jest Uw – współczynnik przenikania ciepła okien?

Kategorie: okna   design   zabezpieczenia  
Zdjęcie Co to jest Uw – współczynnik przenikania ciepła okien?

Termoizolacja to jeden z najważniejszych trendów we współczesnym budownictwie. Zresztą całkiem słuszny, bo przyczynia się do niższego zużycia energii, a co za tym idzie niższej emisji gazów cieplarnianych i lepszej kondycji naszego portfela w sezonie grzewczym. Ważnym elementem doskonale docieplonego budynku stanowią odpowiednie okna. A głównym parametrem opisującym ich właściwości izolacyjne jest współczynnik Uw. Na czym polega to oznaczenie?

Współczynnik przenikania ciepła Uw - kluczowy dla okien energooszczędnych

Współczynnik Uw oznacza ilość mocy (odpowiadającej ciepłu), jaka przenika przez każdy metr kwadratowy okna, gdy różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz budynku a panującą na zewnątrz jest równa jednemu kelwinowi. Im niższe Uw, tym bardziej energooszczędne okno. Przykładowo okno Internorm KF 500 wykonane z PCV i aluminium charakteryzuje się bardzo niską wartością tego współczynnika na poziomie Uw do 0,61 W/m2K. Dlaczego taki współczynnik jest niski? Znając już charakterystykę współczynnika Uw możemy przejść do konkretnej klasyfikacji okien.

Jakie okna są energooszczędne, a jakie pasywne według współczynnika Uw?

współczynnik przenikania ciepła okna

Każdy producent jest zobowiązany do przetestowania swoich okien i podania do wiadomości klienta wartości współczynnika Uw dla konkretnego modelu. W przypadku większości producentów wartość tę oblicza się dla okna referencyjnego o wymiarach 1230 x 1480 mm, co ułatwia porównanie poszczególnych modeli bez względu na ich rozmiar. Kiedy wartość Uw dla okna referencyjnego wynosi mniej niż 1 W/m2K, wedle przyjętych przepisów jest to okno energooszczędne. Jednak obecnie coraz więcej z nas decyduje się na wybudowanie domu pasywnego – ograniczającego starty energii do minimum. Okno pasywne musi spełniać znacznie bardziej restrykcyjne wymogi, a w jego przypadku wartość Uw nie może przekraczać 0,8 W/m2K.

Współczynnik przenikania ciepła okna - perspektywa zmiany przepisów

Obecne przepisy dotyczące montowanych w Europie okien pionowych są dość restrykcyjne, co pokrywa się z trendem troski o ekologię i niższą emisją gazów cieplarnianych. Okna pionowe montowane w nowym budownictwie muszą posiadać współczynnik Uw na poziomie nie wyższym od 1,1 W/m2K. W niedalekiej przyszłości przepisy ulegną kolejnym zmianom. Od 2021 roku maksymalny dopuszczalny współczynnik Uw dla okien pionowych będzie wynosił 0,9 W/m2K. Przewiduje się, że zmianom ulegną także normy dla okien pasywnych. Dlatego wiodący producenci, w tym rynkowy lider w produkcji okien pasywnych – Internorm, posiadają już w swojej ofercie okna spełniające wspomniane wymogi. Warto mieć to wszystko na uwadze, planując budowę domu w niedalekiej przyszłości.

Na co uważać przy zakupie okien?

współczynnik Uw okna Internorm

Wybierając okna, należy bardzo dokładnie zapoznać się z ich specyfiką, zwłaszcza gdy pochodzą od mniej znanego producenta. W konstrukcji okna pod względem energooszczędności najbardziej newralgiczną część stanowi jego profil. Ciepło nie ucieka w tak dużej mierze przez szyby. Dlatego zdarza się, że współczynnik przenikania ciepła okna Uw o pozornie niskiej wartości nie dotyczy wspomnianego okna referencyjnego, lecz okna o większej powierzchni, dlatego jego wartość się obniża. Wszystko za sprawą większej szyby. Należy zachować ostrożność przed tego typu nieuczciwymi praktykami.

Najlepiej zaufać sprawdzonej marce i kierować się odpowiednimi certyfikatami jakości.

Sprawdź certyfikaty Internorm

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF