Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Co to jest Uw – współczynnik przenikania ciepła okien?

Kategorie: okna   design   zabezpieczenia  
Zdjęcie Co to jest Uw – współczynnik przenikania ciepła okien?

Termoizolacja to jeden z najważniejszych trendów we współczesnym budownictwie. Zresztą całkiem słuszny, bo przyczynia się do niższego zużycia energii, a co za tym idzie niższej emisji gazów cieplarnianych i lepszej kondycji naszego portfela w sezonie grzewczym. Ważnym elementem doskonale docieplonego budynku stanowią odpowiednie okna. A głównym parametrem opisującym ich właściwości izolacyjne jest współczynnik Uw okna. Na czym polega to oznaczenie?

Współczynnik przenikania ciepła dla okien energooszczędnych

Współczynnik Uw okna oznacza ilość mocy (odpowiadającej ciepłu), jaka przenika przez każdy metr kwadratowy okna, gdy różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz budynku a panującą na zewnątrz jest równa jednemu kelwinowi. Im niższe Uw, tym bardziej energooszczędne okno. Przykładowo okno Internorm KF 500 wykonane z PCV i aluminium charakteryzuje się bardzo niską wartością tego współczynnika na poziomie Uw do 0,61 W/m2K. Dlaczego taki współczynnik jest niski? Znając już charakterystykę współczynnika Uw okna możemy przejść do konkretnej klasyfikacji oraz porównania modeli okien.

Modele energooszczędne a pasywne według współczynnika Uw okna

Współczynnik przenikania ciepła okna

Każdy producent jest zobowiązany do przetestowania swoich okien i podania do wiadomości klienta wartości współczynnika przenikania ciepła dla okien w konkretnym modelu. W przypadku większości producentów wartość tę oblicza się dla okna referencyjnego o wymiarach 1230 x 1480 mm, co ułatwia porównanie poszczególnych modeli okien bez względu na ich rozmiar. Kiedy wartość Uw dla okna referencyjnego wynosi mniej niż 1 W/m2K, wedle przyjętych przepisów jest to okno energooszczędne. Jednak obecnie coraz więcej z nas decyduje się na wybudowanie domu pasywnego – ograniczającego starty energii do minimum. Okno pasywne musi spełniać znacznie bardziej restrykcyjne wymogi, a w jego przypadku wartość Uw nie może przekraczać 0,8 W/m2K.

Uw okna a perspektywa zmiany przepisów

Obecne przepisy dotyczące montowanych w Europie okien pionowych są dość restrykcyjne, co pokrywa się z trendem troski o ekologię i niższą emisją gazów cieplarnianych. Okna pionowe montowane w nowym budownictwie muszą posiadać współczynnik Uw okna na poziomie nie wyższym od 1,1 W/m2K. W niedalekiej przyszłości przepisy ulegną kolejnym zmianom. Od 2021 roku maksymalny dopuszczalny współczynnik Uw dla okien pionowych będzie wynosił 0,9 W/m2K. Przewiduje się, że zmianom ulegną także normy dla okien pasywnych. Dlatego wiodący producenci, w tym rynkowy lider w produkcji okien pasywnych – Internorm, posiadają już w swojej ofercie okna spełniające wspomniane wymogi. Warto mieć to wszystko na uwadze, planując budowę domu w niedalekiej przyszłości.

Na co uważać przy zakupie okien?

Współczynnik przenikania ciepła dla okien

Wybierając okna, należy bardzo dokładnie zapoznać się z ich specyfiką, zwłaszcza gdy pochodzą od mniej znanego producenta. W konstrukcji okna pod względem energooszczędności najbardziej newralgiczną część stanowi jego profil. Ciepło nie ucieka w tak dużej mierze przez szyby. Dlatego zdarza się, że współczynnik przenikania ciepła dla okien o pozornie niskiej wartości nie dotyczy wspomnianego okna referencyjnego, lecz okna o większej powierzchni, dlatego jego wartość się obniża. Wszystko za sprawą większej szyby. Należy zachować ostrożność przed tego typu nieuczciwymi praktykami.

Jeśli zastanawiasz się, jakie wybrać okna do domu energooszczędnego, najlepiej wówczas zaufać sprawdzonej marce i kierować się odpowiednimi certyfikatami jakości.

Sprawdź certyfikaty Internorm

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF