Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Okna energooszczędne

Kategorie: okna   innowacje  
Zdjęcie Okna energooszczędne

Przez niskiej jakości nieszczelne okna może uciekać nawet 45% ciepła, co niestety przekłada się na wyższe zużycie energii na ogrzewanie. Warto zatem przed wyborem okien wziąć pod uwagę najważniejsze parametry i rozwiązania konstrukcyjne, które wpływają na energooszczędność.

Okna energooszczędne – czyli jakie?

Na okno składają się dwa podstawowe elementy, czyli przeszklenia i rama, które mają różną przenikalność cieplną. Najcieplejszym elementem okna są przeszklenia ze względu na największą powierzchnię. Za energooszczędne możemy uważać szyby z potrójnym oszkleniem, wypełnione gazem szlachetnym – kryptonem lub argonem. Dodatkowo przewodzenie ciepła ograniczają ramki dystansowe montowane pomiędzy szkłami. Należy zwrócić uwagę czy są wykonane z materiałów o właściwościach izolacyjnych.

Wysokiej jakości okno ma za zadanie zatrzymać ciepło w budynku, umożliwiając również pozyskanie energii słonecznej do ogrzania wnętrza. Głównym parametrem wpływającym na energooszczędność jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Pokazuje on, jak dużo ciepła przenika przez okno – im mniejsza wartość, tym lepiej. Za energooszczędne uważa się okna, gdy osiągają współczynnik przenikania ciepła poniżej 1 w/m2k. Natomiast o oknach pasywnych możemy mówić, jeżeli współczynnik Uw jest mniejszy niż 0,8 w/m2k. Okna energooszczędne i pasywne marki Internorm charakteryzuje współczynnik przenikania ciepła Uw do 0,61 w/m2k, zapewniając najlepsze parametry izolacji cieplnej oraz bardzo atrakcyjny stosunek ceny do jakości.

Na współczynnik przenikalności cieplnej Uw mają wpływ poszczególne elementy konstrukcyjne, czyli pakiety szybowe, ciepłe ramki dystansowe, powłoki niskoemisyjne, okucia, kliny izolacyjne, profile okienne oraz uszczelki. Optymalne parametry tych elementów pozwolą zminimalizować straty ciepła w pomieszczeniach. Czym powinny się charakteryzować?

Pakiety szybowe

Obecnie najczęściej stosowane są zestawy dwuszybowe, które osiągają współczynnik ok. 1,1 w/m2k. Natomiast pakiety trójszybowe charakteryzuje wartość od 0,4 do 0,7 w/m2k. Najlepszy współczynnik przenikania ciepła uzyskują zestawy czteroszybowe – nawet do 0,3 w/m2k, które potrafią chronić przed chłodem niemal tak, jak murowana ściana.

Profile okienne

Najważniejszym parametrem na jaki należy zwrócić uwagę w przypadku profili okiennych jest głębokość. Wpływa ona na nie tylko na izolacyjność cieplną okna, ale również izolacyjność akustyczną i sztywność konstrukcji. Szerokość profili okiennych szczególnie warto wziąć pod uwagę, jeżeli zależy nam na jak największej powierzchni szyb w oknie.

Ramki dystansowe

Kolejnym ważnym elementem okna są ramki dystansowe, inaczej ciepłe ramki. Oddzielają one tafle szkła, a przestrzenie międzyszybowe wypełnione są gazem szlachetnym – argonem lub kryptonem. Obecnie standardowe pakiety szybowe składają się z dwóch lub trzech szyb, oddzielonych ramkami dystansowymi. Okna energooszczędne przeważnie posiadają trzy szyby, a przestrzenie wypełnione są cięższym kryptonem.

Powłoka niskoemisyjna

Straty ciepła pozwala zminimalizować zastosowanie w oknie powłoki niskoemisyjnej. Umieszczona po wewnętrznej i zewnętrznej stronie pakietu szybowego, pozwala odbijać ciepło do wewnątrz i przepuszczać energię słoneczną, dogrzewając pomieszczenie.

Uszczelki i okucia ciepłych okien

Równie ważnym elementem izolacji cieplnej są uszczelki, które dzięki elastyczności zapobiegają powstawaniu szczelin pomiędzy elementami okna. Natomiast okucia nie tylko odpowiadają za pracę skrzydeł, ale również izolację termiczną.

Wybierając okna należy zwrócić uwagę na główne elementy konstrukcyjne. Jednak to nie wszystko. Równie ważny jest montaż wykonany w odpowiedniej technologii przez certyfikowanych specjalistów. To wszystko tworzy efektywny pakiet izolacyjny, który przyniesie długoterminowe korzyści w postaci niższych rachunków za ogrzewanie oraz komfortowe użytkowanie na co dzień. Jednym z dystrybutorów okien Internorm, które spełniają wyśrubowane normy jest Bemares Rzeszów. Firma oferuje nie tylko wysokiej jakości produkty, ale również specjalistyczną pomoc na każdym etapie współpracy.

 

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF